Arabalara “beni yıka” yazmadan önce bir daha düşünün

İngiltere merkezli uzmanlar, başkasının arabasına dokunan kişilerin 101 bin TL’yi (2.500 £) aşan bir para cezasına çarptırılabileceği ve kanun önünde suçlanabileceği konusunda uyardı.

North Wales Chronicle’ın haberine göre, bunun nedeni arabanın boyasının çizilmesi riskinin, tamiri için sahibine binlerce liraya mal olabilmesinde yatıyor.

İngiltere’de faaliyet gösteren araç kiralama şirketi Select Car Leasing’in genel müdürü Graham Conway haber kaynağına şunları söyledi: “Bazı sürücüler boyalarını korumak için büyük çaba harcıyor. Birleşik Krallık’ta meraklıların, boyayı nasıl temizleyecekleri, cilalayacakları ve koruyacakları konusunda tavsiyelerini sevinçten gurur duyarak değiştirdikleri bir ‘araba detaylandırma’ sahnesi var.

Ve eğer arabasına bakan birinin arabasına ‘beni temizle’ yazarsanız başınız büyük belaya girebilir.

“Sorun şu ki, parmağınızı arabanın çamurunda gezdirmek aslında boyayı çizebilir.

“Parmak ucunuzun altında kir ve kum birikebilir, bu da yazarken aşındırıcı görevi görür ve potansiyel olarak boyanın üzerinde bulunan ‘şeffaf kaplama’ cilasının üst katmanını ortadan kaldırır.

“Bir mesajı karalarken yeterince baskı uygularsanız, boyanın üzerinde, sahibi arabayı yıkadıktan sonra bile görülebilen bir kelimenin ‘hayaletini’ bile bırakabilirsiniz.”

Eğer mal sahibi işleri daha da ileri götürürse, cezai tazminat davası açabilir ve kendinizi mahkemelerde bulabilirsiniz.

Eğer “kriminal vandalizm eyleminin” değeri 5.000 £’dan az ise, 2.500 £’a kadar para cezası verilebilir. Tek bir araba panelinin yeniden boyanması yaklaşık 500 £’a mal olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x