Ticaret Bakanlığı’ndan Ramazan ayı öncesi 10 ilde eş zamanlı market denetimi

AA

Fahiş fiyat artışı, indirimli ürünün gerçekten indirimli mi olduğu, raf ve kasa arasındaki fiyat farkı…

Bu usulsüzlüklerin yaşanmaması için sürekli denetimler yapılıyor.

Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı aracılığıyla Ramazan’da denetimler daha da artırıldı.

Ticaret Bakanlığı, yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Konya, İzmir, Kocaeli ve Kayseri’deki marketlerde eş zamanlı fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı.

Ticaret Bakanlığa bağlı ekipler, Ramazan ayında tüketilen özellikle temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri inceledi.

Ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark denetlendi

Denetimlerde, ürünlerin fiyatlarının fahiş düzeyde olup olmadığına, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ile önceki fiyatına bakıldı.

Ürünlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi kontrol edildi

Meyve, sebze reyonlarında da ürünlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildi.

İstanbul

İstanbul Ticaret Müdürü İsmail Menteşe ve beraberindeki ekip, Üsküdar’daki bazı marketlerde denetim gerçekleştirdi.

Yaklaşık 50’nin üzerinde ürünü denetlediklerini belirten Menteşe, “Malum Ramazan ayımız geliyor. Özellikle Ramazan ayında yoğun tüketilecek ürünlere bakıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

“İstanbul’da yerel market zincirlerinin bir kısmı ücretlerini dondurdu”

Menteşe; etiket fiyatları, etiketlerdeki uygunluk ve alım fiyatlarını incelediklerini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

Güzel örnekler de var. İstanbul’umuzda yerel market zincirlerimizin bir kısmı Ramazan ayı sonuna kadar ücretlerini dondurdular. Yani, en azından Ramazan ayı boyunca ücret artışı olmayacağı, fiyat artışı olmayacağı konusunda bir karar aldılar. Bu güzel bir gelişme. Biz 39 ilçede de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

“İndirimli satışlarda indirimden bir önceki fiyat da görünür olmalı”

Marketlerdeki indirimli satışlarda indirimden bir önceki fiyatın da vatandaş tarafından görünür olması gerektiğine işaret eden Menteşe, şöyle konuştu.

Bazı zincir marketlerde manav ürünleri reyonlarında müşteriyi bilgilendirmek adına genel gider tablosu bulunmaktadır. Tüketiciler bu tabloya bakarak ürün fiyatlandırması hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Ankara

Ankara Ticaret Müdür Vekili Elif Tan da Ramazan ayı öncesi fiyat etiketi ve haksız fiyat artışı denetimlerinin devam ettiğini belirterek, “Denetimlerde fiyat etiketlerinde olması gereken ürünün satış, birim fiyatı, nerede üretildiği ve logo gibi unsurlarına dikkat ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“Ramazan ayı boyunca da denetimler sürecek”

Temel gıda ürünlerinde reyon fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığını denetlediklerinin altını çizen Tan, Ramazan ayı boyunca da denetimlerin yaygın olarak sürdürüleceğini bildirdi.

İzmir

İzmir Ticaret Müdürü Murtaza Çağrı Ergün de Ramazan ayı öncesinde denetimlere yoğun bir şekilde devam ettiklerine işaret ederek, şu ifadeyi kullandı:

İlimizde her gün en az 8 farklı ilçede olmak üzere 6 farklı ekibimizle sürekli denetim gerçekleştirilmektedir. Denetimlerde binlerce ürün haksız fiyat, etiket ve ürün künyeleri yönünden incelenmektedir.

Antalya

Antalya’da Ticaret Müdürlüğü ekipleri, bazı zincir market şubelerinde etiket ve haksız fiyat artışına ilişkin denetimler yapıldı.

Ekipler; sebze, meyve, bakliyat, makarna, şarküteri, sıvı yağ, temizlik malzemesi gibi temel gıda ve ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi.

“Temel gıda ürünlerinde denetimler sıklaştı”

İl Ticaret Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü Sebahat Akdoğan, Ramazan ayı öncesinde özellikle temel gıda ürünlerinde denetimlerini sıklaştırdıklarını belirtti.

Kayseri

Kayseri Ticaret Müdür Vekili Gazi Dinçaslan da Bakanlıkça fahiş fiyat artışı, fiyat etiketi ve marketlerdeki kasa reyon fiyat farkına yönelik denetimlerin aralıksız sürdüğünü söyledi.

“Kasa reyon fiyat farklarının çıkıp çıkmadığını kontrol ediyoruz”

Denetimlerin ardından gerekli tutanakların tutulduğunu anlatan Dinçaslan, şu bilgiyi verdi:

Marketlerde özellikle etiketlerin uygun olup olmadığı, kasa reyon fiyat farklarının çıkıp çıkmadığını kontrol ediyoruz. Manav reyonlarında meyve ve sebzede hal kayıt sistemiyle kontrollerimizi yapıyoruz. Künye bulundurmadıysa belediyeye bildirim yapıyoruz.

Mersin

Mersin Ticaret Müdürü Ferhat Sümer de kent genelindeki marketlerde denetimlerin aralıksız sürdüğünü kaydetti.

“Esnaf ve tacirlerimizin de hakları da korunuyor”

Denetim sonuçlarının tutanakla kayıt altına alındığını dile getiren Sümer, şöyle konuştu:

Bu denetimlerimiz sadece tüketicimizin değil esnaf ve tacirlerimizin de haklarını korumaya yöneliktir. Bu nedenle fiyat etiketlerinde yer verilen göstermelik, aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetiyle mücadelemize devam ediyoruz.

Adana

Ticaret Müdür Vekili Hüseyin Gödelek de uyumsuzluk olduğu taktirde her bir ürün için 2 bin 172 lira idari para cezası uygulandığına işaret etti.

Kocaeli

Kocaeli Ticaret Müdürlüğü ekipleri de marketlerde denetim gerçekleştirdi.

Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, bu yıl ilde denetim yapılan firma sayısının 1.850’ye ulaştığını belirterek, bu süreçte 4 bin ürünün fiyat, etiket ve fahiş fiyat yönünden denetlendiğine işaret etti.

Ulusoy, denetimlerle fahiş fiyat artışlarının önüne geçmeyi, hem tüketicinin hem de esnafın korunmasının amaçlandığını bildirdi.

“12 ay denetim”

Ulusoy, sadece Ramazan ayı öncesi değil, 12 ay denetimler gerçekleştirildiğini anlatarak, şu değerlendirmesinde bulundu:

Ramazan ayında market sahibi arkadaşlarımıza şunu tavsiye ediyorum: Bu ay ne kadar çok verirseniz, fakiri fukarayı doyurursanız, fiyat artışı da yapmazsanız, o kadar çok bereketiniz artacaktır.

Konya

Ticaret İl Müdürü Mustafa Çağlayan da etiket ve kasa fiyatlarını karşılaştırdıklarını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

Ramazan öncesi tüketicilerimizi mağdur etmemek adına denetimlerimizi sıklaştırdık. Denetmen arkadaşlarımızla sahadayız. Tüketicilerimiz, 175’i ya da İl Müdürlüğünü arayarak şikayetlerini iletebilirler. Biz anında müdahale edip denetimlerimizi yapıyoruz.

Bursa

“Üç aylık alış faturaları ve satış fiyatlarını inceleniyor”

Denetimlerde, ürünlerdeki fiyat etiketlerine, raf fiyatı ile kasa arasındaki uyumsuzluğa, etiketlerdeki ürünün fiyatının son değişim tarihi gibi unsurlara dikkat ettiklerini belirten Aslanlar, şunları kaydetti:

Denetim konusu ürünlerin son üç aylık alış faturaları ve satış fiyatlarını inceledikten sonra girdi maliyetlerinde haklı bir gerekçeye dayanmaksızın yani girdi fiyatlarında bir artış olmamasına rağmen satış fiyatlarında bir artış söz konusuysa bunları da tespit ederek Bakanlığımızca oluşturulmuş olan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nda değerlendirilmek ve gereği yapılmak üzere Bakanlığımıza gönderilmektedir. Aykırılık olması halinde bunlara da Bakanlığımızca idari para cezası uygulanmaktadır.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x